HaVM 9/2025 vp HE 157/2024 vp
Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetun lain muuttamisesta ja siihen liittyviksi laeiksi

JOHDANTO

Vireilletulo

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetun lain muuttamisesta ja siihen liittyviksi laeiksi ( HE 157/2024 vp ): Asia on saapunut hallintovaliokuntaan mietinnön antamista varten. Asia on lisäksi lähetetty perustuslakivaliokuntaan ja talousvaliokuntaan lausunnon antamista varten.

Lausunnot

Asiasta on annettu seuraavat lausunnot:

talousvaliokunta TaVL 29/2024 vp

perustuslakivaliokunta PeVL 5/2025 vp

Asiantuntijat

Valiokunta on kuullut:

  • erityisasiantuntija Elise Luovula - valtiovarainministeriö
  • lainsäädäntöneuvos Petteri Jartti - oikeusministeriö
  • toimistopäällikkö Pekka Vasara - Finanssivalvonta
  • tiedusteluvalvontavaltuutettu Kimmo Hakonen - tiedusteluvalvontavaltuutetun toimisto
  • ylitarkastaja Lotta Järvinen - keskusrikospoliisi
  • poliisitarkastaja Anna-Riina Korteniemi - Poliisihallitus
  • ylitarkastaja Heli Heikkola - suojelupoliisi
  • johtava asiantuntija Mika Linna - Finanssiala ry

Valiokunta on saanut kirjallisen lausunnon:

  • sisäministeriö
  • työ- ja elinkeinoministeriö
  • tietosuojavaltuutetun toimisto
  • Etelä-Suomen aluehallintovirasto
  • Verohallinto
  • Patentti- ja rekisterihallitus
  • Ahvenanmaan maakunnan hallitus
  • Elinkeinoelämän keskusliitto EK ry
  • Suomen Asianajajat
  • Suomen Yrittäjät ry

HALLITUKSEN ESITYS

Esityksessä ehdotetaan muutettaviksi rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annettua lakia, rahanpesun selvittelykeskuksesta annettua lakia, verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta annettua lakia, Finanssivalvonnasta annettua lakia, Harmaan talouden selvitysyksiköstä annettua lakia, työtapaturma- ja ammattitautilakia, työntekijän eläkelakia sekä työttömyysetuuksien rahoituksesta annettua lakia.

Esityksen tarkoituksena on tehostaa tietojenvaihtoa viranomaisten ja rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetun lain mukaisten valvojien välillä. Tarkoituksena on myös edistää niitä tavoitteita, joita esitettiin pääministeri Sanna Marinin hallituksen hallitusohjelmassa tiedonvaihdon parantamiseksi ja valvonnan tehostamiseksi rahanpesun ja terrorismin rahoituksen torjumiseksi. Ehdotetuilla laeilla edistettäisiin osittain pääministeri Petteri Orpon hallituksen hallitusohjelmakirjauksia sen varmistamiseksi, että suojelupoliisi saa tehtävänsä kannalta tarpeelliset tiedot poliisilta, vero- ja ulosottoviranomaisilta ja muilta viranomaisilta, sekä kirjausta siitä, että hallitus poistaa tietojenvaihdon esteitä rikostorjunnassa.

Rahanpesun selvittelykeskuksen rahanpesurekisteritietojen käsittelyä koskevia säännöksiä täsmennetään tietojen keräämisen, tallentamisen ja rekisteristä poistamisen osalta siten, että säännökset vastaavat paremmin tietosuojasääntelyn ja toiminnan tosiasiallisia vaatimuksia. Rahanpesurekisterin tietojen luovuttamista koskevia säännöksiä täydennetään luottolaitosdirektiivin kansallisella voimaansaattamisella, jotta tietoja voitaisiin luovuttaa direktiivin mukaisesti sekä Finanssivalvonnalle että Euroopan keskuspankille tilanteissa, joissa Euroopan keskuspankki toimii pankkivalvojana.

Esityksessä on tarkoitus myös korjata suojelupoliisin tiedonsaantiin jääneitä puutteita, joita erityislainsäädäntöihin jäi sen jälkeen, kun suojelupoliisin rooli muuttui esitutkintaviranomaisesta tiedusteluviranomaiseksi tiedustelulakien voimaantullessa.

Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annettua lakia niin, että siitä poistettaisiin valtioneuvostolle annettu asetuksenantovaltuus epäilyttävän liiketoimen muodosta ja sisällöstä. Asetuksenantovaltuuden sijaan säädettäisiin rahanpesun selvittelykeskukselle valtuus antaa tarkentava määräys epäilyttävää liiketoimea koskevan ilmoituksen muodosta ja sisällön esittämisen asettelusta.

Ehdotetut lait on tarkoitettu tulemaan voimaan mahdollisimman pian.

VALIOKUNNAN YLEISPERUSTELUT

Yleistä

Esityksessä ehdotetaan kahdeksaan lakiin muutoksia viranomaisten tietojen vaihdon tehostamiseksi rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisessä ja kansallisen turvallisuuden suojelemiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Esityksellä pannaan täytäntöön myös luottolaitosdirektiivi siltä osin, kuin täytäntöönpano koskee rahanpesurekisterin tietojen luovuttamista Finanssivalvonnalle ja Euroopan keskuspankille tilanteissa, joissa Euroopan keskuspankki toimii pankkivalvojana.

Esityksen tavoitteena on tehostaa tietojenvaihtoa Suomessa rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseksi. Lisäksi tavoitteena on varmistaa suojelupoliisille riittävä tiedonsaanti kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi, sitä uhkaavalta toiminnalta. Ehdotettujen muutosten tavoitteena on vaikuttaa ennakoivasti kokonaisturvallisuuteen. Lisäksi ehdotetulla sääntelyllä vähennetään sääntelyn tulkinnanvaraisuutta ja selkeytetään rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisen toimijoiden toimintaympäristöä.

Perustuslakivaliokunnan lausunnon ( PeVL 5/2025 vp ) mukaan lakiehdotukset voidaan käsitellä tavallisen lain säätämisjärjestyksessä, 3. lakiehdotus kuitenkin vain, jos valiokunnan sen 18 ja 19 §:stä tekemä valtiosääntöoikeudellinen huomautus otetaan asianmukaisesti huomioon, 4. lakiehdotus kuitenkin vain, jos valiokunnan sen 71 §:stä tekemä valtiosääntöoikeudellinen huomautus otetaan asianmukaisesti huomioon ja 8. lakiehdotus kuitenkin vain, jos valiokunnan sen 22 b §:stä tekemä valtiosääntöoikeudellinen huomautus otetaan asianmukaisesti huomioon.

Kokonaisuutena arvioiden hallituksen esityksen tavoitteet ovat nykyinen turvallisuusympäristö huomioiden erittäin tärkeitä. Hallintovaliokunta pitää ehdotettuja muutoksia lakeihin perusteltuina. Hallintovaliokunta puoltaa lakiehdotuksen hyväksymistä tästä mietinnöstä ilmenevin huomautuksin ja muutosehdotuksin.

Rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämistä, paljastamista ja selvittämistä koskeva rekisteri

Esityksen 2. lakiehdotuksen (laki rahanpesun selvittelykeskuksesta) 3 §:n 3 momenttiin ehdotetaan lisättäväksi uusi 18 kohta, jonka mukaan rahanpesurekisteriin voidaan tallettaa henkilön poliittinen mielipide tai uskonnollinen vakaumus, jos tallettaminen on asian käsittelyn kannalta välttämätöntä. Lisäksi pykälän 3 momenttiin ehdotetaan lisättäväksi uusi 19 kohta, jonka mukaan rahanpesurekisteriin voidaan tallettaa henkilön etninen alkuperä, jos sen tallettaminen on asian käsittelyn kannalta välttämätöntä.

Perustuslakivaliokunta on lausunnossaan ( PeVL 5/2025 vp ) hallintovaliokunnalle todennut, ettei sen saaman selvityksen valossa ole sinänsä huomautettavaa ehdotetusta arkaluonteisten tietojen käsittelyä koskevasta sääntelystä. Valiokunta kiinnittää kuitenkin huomiota siihen, ettei ehdotetun sääntelyn sanamuodosta välity valiokunnan saamasta selvityksestä ilmenevä 18 ja 19 kohdassa tarkoitettujen tietojen käsittelyn yksittäistapauksellisuus. Perustuslakivaliokunnan mukaan hallintovaliokunnan on syytä vielä harkita sääntelyn täydentämistä.

Hallintovaliokunta toteaa, että rahanpesun selvittelykeskuksesta annetun lain 2 §:ssä on rahanpesun selvittelykeskuksen tehtäväksi säädetty terrorismin rahoittamisen estäminen, paljastaminen, selvittäminen ja tutkintaan saattaminen. Toimintaympäristö, jossa rahanpesun selvittelykeskus käsittelee erityisiä henkilötietoja, on järjestäytynyt, vakava ja kansainvälinen rikollisuus. Erityisiä henkilötietoja käsitellään pääasiassa selvitettäessä tapauksia, jotka koskevat tietoverkkoavusteisia petoksia, katujengejä, hybridiuhkia, terrorismin rahoittamista ja kansallista turvallisuutta.

Valiokunnan saaman selvityksen mukaan ilmoitusvelvolliset ilmoittavat rahanpesun selvittelykeskukselle, minkälainen epäilty terroristinen toimija on kyseessä ja esimerkiksi sen, mitä ideologiaa tai poliittista ääriliikettä kohdehenkilö kannattaa. Etnisen alkuperän tallettaminen rahanpesurekisteriin voi olla välttämätöntä esimerkiksi silloin, kun henkilön epäillään osallistuneen tietyn terroristiryhmän toimintaan, jossa etnisyys on toimijoita vahvasti yhdistävä tekijä. Ilmoitukset tallentuvat rekisteriin automaattisesti. Valiokunnan saaman selvityksen mukaan vuonna 2024 epäilyttävän liiketoimen ilmoituksia vastaanotettiin yhteensä yli 50 000 kpl. Mikäli ilmoitukseen kirjattua erityistä henkilötietoa ei saa tallettaa rahanpesurekisteriin, on terrorismin rahoittamiseen liittyvät ilmoitukset aina käsiteltävä yksitellen ja poistettava kyseinen tieto. Tiedon poistaminen käytännössä hankaloittaa rahanpesun selvittelykeskuksen suorittamaa rahanpesun, sen esirikosten ja terrorismin rahoittamisen torjuntaa. Myös käsiteltävän tiedon elinkaari ja eheys kärsivät, ja tällöin myös ilmoituksista voi tulla käyttökelvottomia.

Valiokunta tuo vielä esiin, että rahanpesurekisteriin kohdistuvien tietojen katseluista ja luovuttamisesta jää aina merkintä rahanpesurekisterin lokijärjestelmään, johon kohdistetaan laillisuusvalvontaa rahanpesun selvittelykeskuksen, keskusrikospoliisin, Poliisihallituksen ja Tietosuojavaltuutetun toimesta. Valiokunta ehdottaa jäljempänä yksityiskohtaisista perusteluista ilmenevin tavoin ehdotettuihin kohtiin täsmennyksiä.

Tiedonluovutussäännökset

Hallituksen esitys sisältää useita toisistaan poikkeavia tiedonsaantioikeuksia, tietojen luovuttamisoikeuksia ja oma-aloitteisia tietojen luovuttamisoikeuksia koskevia säännöksiä. Perustuslakivaliokunta kiinnittää lausunnossaan huomiota siihen, että esityksen 3. lakiehdotuksen (laki verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta) 18 ja 19 §:ssä, 4. lakiehdotuksen (laki Finanssivalvonnasta) 71 §:ssä ja 8. lakiehdotuksen (laki työttömyysetuuksien rahoituksesta) 22 b §:ssä säädettäväksi ehdotettuja tiedonluovutussäännöksiä ei ole sidottu tarpeellisuus- tai välttämättömyyskriteeriin perustuslakivaliokunnan vakiintuneessa tulkintakäytännössään edellyttämällä tavoin. Kyseisten säännösten perusteluissa kuitenkin viitataan vaihtelevasti tietojen luovutuksen tai saannin tarpeellisuuteen tai välttämättömyyteen tietyn käyttötarkoituksen kannalta, vaikka tämä ei käy suoraan ilmi ehdotetuista säännöksistä. Esityksen perustelujen (s. 75) mukaan ehdotetuista säännöksistä osa on sidottu välttämättömyyskriteeriin, osa verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta annetun lain logiikassa omaksuttuun kriteeriin, ja osa ehdotetuista säännöksistä ei ole sidottu mihinkään kriteeriin.

Perustuslakivaliokunnan mielestä esityksessä esitetyt, lähinnä voimassa olevassa lainsäädännössä omaksuttuihin sääntelytapoihin kiinnittyvät perusteet poikkeamiselle valiokunnan vakiintuneesta tulkintakäytännöstä eivät ole valtiosääntöoikeudellisen arvioinnin kannalta vakuuttavia. Valiokunta pitää myös ongelmallisena, että osa ehdotetuista säännösmuotoiluista vaikuttaa olevan itsessään ristiriidassa esityksen perusteluissa niihin soveltuvista kriteereistä esitetyn kanssa. Valiokunta kiinnittää valtioneuvoston huomiota valtioneuvoston piirissä laadittuihin hallituksen esitysten laatimisohjeisiin, joiden mukaan hallituksen esitykset on valmisteltava perustuslain mukaisiksi ja esityksessä myös kerrottava, millä perusteilla säännösten katsotaan olevan sopusoinnussa perustuslain kanssa. Hallintovaliokunta yhtyy perustuslakivaliokunnan huomioon.

Perustuslakivaliokunta toteaa, että esityksen 3. lakiehdotuksen 18 ja 19 §:ää, 4. lakiehdotuksen 71 §:ää ja 8. lakiehdotuksen 22 b §:ää on muutettava siten, että viranomaisen tietojensaantioikeus ja tietojenluovuttamismahdollisuus liitetään joko jonkin tarkoituksen kannalta "tarpeellisiin tietoihin", jos tarkoitetut tietosisällöt on pyritty luettelemaan laissa tyhjentävästi, tai jos tietosisältöjä ei ole luetteloitu, sisällytetään sääntelyyn vaatimus "tietojen välttämättömyydestä" jonkin tarkoituksen kannalta. Tällaiset muutokset ovat edellytyksenä 3., 4. ja 8. lakiehdotuksen käsittelemiselle tavallisen lain säätämisjärjestyksessä.

Hallintovaliokunta yhtyy perustuslakivaliokunnan näkemykseen ja ehdottaa jäljempänä yksityiskohtaisista perusteluista ilmenevin tavoin täsmennyksiä tietojensaantioikeuksiin ja tietojenluovutusmahdollisuuksia koskeviin säännöksiin.

Säilytysajat

Esityksen 2. lakiehdotuksen (laki rahanpesun selvittelykeskuksesta) 3 §:n 7 momenttia ehdotetaan muutettavaksi siten, että rahanpesurekisteriin talletetut tiedot poistetaan rahanpesurekisteristä viimeistään sen kalenterivuoden lopussa, jolloin on kulunut kymmenen vuotta merkinnän tekemisestä, kuitenkin siten, että mikäli vastaanotetut tiedot on sisällytetty selvittelykokonaisuuteen, tiedot poistettaisiin viimeistään sen kalenterivuoden lopussa, jolloin on kulunut kymmenen vuotta selvittelykokonaisuuden avaamisesta.

Perustuslakivaliokunnan mukaan tietojen pysyvä säilyttäminen ei ole henkilötietojen suojan mukaista, ellei siihen ole tietojärjestelmän luonteeseen tai tarkoitukseen liittyviä perusteita (ks. PeVL 31/2017 vp ). Valiokunta on painottanut erityisesti arkaluonteisten tietojen säilytysajan rajaamista siihen, mikä on välttämätöntä sen tavoitteen saavuttamiseksi, jonka vuoksi tiedot on järjestelmään tallennettu (ks. esim. PeVL 31/2017 vp , s. 5, PeVL 13/2017 vp , s. 6). Valiokunta on esimerkiksi pitänyt viiden vuoden säilytysaikaa arkaluonteisten tietojen osalta pitkänä ( PeVL 51/2018 vp , s. 16, PeVL 13/2017 vp , s. 6). Hallintovaliokunnan on vielä syytä tarkastella, ovatko näin pitkät säilytysajat tarpeen, ja rajoittaa erityisesti arkaluonteisten henkilötietojen säilytysaikoja, jollei 10 vuoden säilytysaika ole välttämätön säilytyksen tarkoituksen kannalta.

Hallintovaliokunta toteaa saamaansa selvitykseen perustuen, että ehdotetut pitkät säilytysajat ovat välttämättömiä, sillä rahanpesun selvittelykeskuksen tehtävän luonteen johdosta nimenomaan yksittäistapauksellisesti käsiteltäviin erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvat tiedot ovat välttämättömiä koko käsiteltävän tapauksen elinkaaren ajan. Epäilyttäviä liiketoimia koskevat ilmoitukset, joissa tapauskohtaisesti on erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvia tietoja, tulevat käyttökelvottomiksi, jos ilmoituksen eheyteen puututaan poistamalla tietoja, jotka ovat välttämättömiä ilmoituksen tarkoituksen kannalta.

VALIOKUNNAN YKSITYISKOHTAISET PERUSTELUT

2. Laki rahanpesun selvittelykeskuksesta annetun lain 3 ja 4 §:n muuttamisesta

3 §. Rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämistä, paljastamista ja selvittämistä koskeva rekisteri.

Valiokunta toteaa, että esityksessä ehdotetun 3 §:n 3 momentin 17 kohdan yksityiskohtaisissa perusteluissa (s. 64) todetaan, että pykälän 3 momentin 17 kohtaa ehdotetaan täydennettäväksi siten, että rahanpesurekisteriin voitaisiin tallettaa erityisin teknisin menetelmin käsitelty valokuva ja kasvokuva henkilön tunnistamista varten, jos se olisi asian käsittelyn kannalta välttämätöntä. Säännöksen nykyinen sanamuoto ei mahdollista erityisiä teknisiä tunnistusmenetelmiä hyödyntäen käsitellyn valokuvan eikä kasvokuvan tallettamista rahanpesurekisteriin. Ehdotetun säännöksen sanamuoto ei näytä kuitenkaan vastaavan perustelutekstiä, vaan siinä sallitaan valokuvan tai kasvokuvan käsittely erityisiä teknisiä tunnistusmenetelmiä hyödyntäen. Valiokunta ehdottaa 3 §:n 3 momentin 17 kohdan sanamuodon korjaamista vastaamaan paremmin perusteluissa esitettyä.

Perustuslakivaliokunnan lausunnossa ( PeVL 5/2025 vp ) hallintovaliokunnan huomiota kiinnitettiin siihen, ettei ehdotetun sääntelyn sanamuodosta välity valiokunnan saamasta selvityksestä ilmenevä ehdotetun 3 §:n 3 momentin 18 ja 19 kohdassa tarkoitettujen tietojen käsittelyn yksittäistapauksellisuus. Hallintovaliokunta ehdottaa 18 ja 19 kohtien täsmentämistä siten, että sekä henkilön poliittisen mielipiteen tai uskonnollisen vakaumuksen että etnisen alkuperän tallentaminen liittyy aina tiettyyn tapaukseen tai selvityskokonaisuuteen. Samalla valiokunta ehdottaa 18 kohdan sanamuodon teknistä korjaamista.

3. Laki verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta annetun lain muuttamisesta

18 §. Verohallinnon oikeus tietojen oma-aloitteiseen antamiseen.

Esityksen 18 §:n 1 momentin ehdotetun 15 kohdan mukaan verohallinto voi salassapitosäännösten estämättä antaa omasta aloitteestaan verotustietoja verovelvollista koskevine tunnistetietoineen Patentti- ja rekisterihallitukselle sellaisia verovalvonnassa tai muutoin havaittuja tietoja, joilla saattaa olla merkitystä tosiasiallisia edunsaajia koskevien rekisteritietojen oikeellisuuden ja ajantasaisuuden varmentamisessa. Perustuslakivaliokunta kiinnittää lausunnossaan ( PeVL 5/2025 vp ) huomiota siihen, että esityksen säädettäväksi ehdotettuja tiedonluovutussäännöksiä ei ole sidottu tarpeellisuus- tai välttämättömyyskriteeriin perustuslakivaliokunnan vakiintuneessa tulkintakäytännössään edellyttämällä tavoin. Hallintovaliokunta ehdottaa, että Verohallinnon oikeus luovuttaa oma-aloitteisesti tietoja Patentti- ja rekisterihallitukselle liitetään tarkoituksen kannalta "tarpeellisiin tietoihin", koska luovutettavat tiedot on yksilöity nimenomaan verotustietoihin verovelvollista koskevine tunnistetietoineen ja koska tiedon luovutus tapahtuu edunsaajia koskevien rekisteritietojen oikeellisuuden ja ajantasaisuuden varmentamisessa, jolloin luovutus tapahtuu vain esimerkiksi virheellisten tai puutteellisten tietojen osalta. Valiokunta ehdottaa kohtaan myös sanamuodon teknistä korjausta.

19 §. Tietojen antaminen syyttäjä- ja esitutkintaviranomaisille sekä suojelupoliisille.

Edellä ehdotetun 18 §:n tavoin, myös ehdotetun 19 §:n 1 momentin uuden 4 kohdan osalta perustuslakivaliokunta kiinnitti lausunnossaan huomiota siihen, että esityksen säädettäväksi ehdotettuja tiedonluovutussäännöksiä ei ole sidottu tarpeellisuus- tai välttämättömyyskriteeriin perustuslakivaliokunnan vakiintuneessa tulkintakäytännössään edellyttämällä tavoin. Valiokunta ehdottaa säännöksen poistamista, koska saamaansa selvitykseen perustuen tietojen luovuttamisen rinnastaminen syyttäjä- ja esitutkintaviranomaisille edellyttää perustuslakivaliokunnan antaman lausunnon perusteella sen arvioimista, mitä vaikutuksia välttämättömyyskriteerin lisäämisellä tietojen luovutusoikeuteen olisi suojelupoliisin lisäksi myös syyttäjä- ja esitutkintaviranomaisille. Valiokunnan saaman selvityksen mukaan voimassa olevan pykälän kokonaisarviointi ei ole ollut mahdollista. Hallintovaliokunta ehdottaa säännöksen sisällyttämistä ehdotettuun lain 20 §:ään, jonka rakenne mahdollistaa tiedonluovutusoikeuden lisäämisen paremmin puuttumatta muihin voimassa oleviin tiedonluovutusoikeuksiin.

20 §. Tietojen antaminen eräille viranomaisille.

Edellä ehdotetun 19 §:n yksityiskohtaisista perusteluista ilmenevän syyn vuoksi, hallintovaliokunta ehdottaa, että ehdotetun 19 §:n 1 momentin 4 kohdan sijaan suojelupoliisin tiedonsaantioikeus lisätään ehdotetun 20 §:n 1 momentin uudeksi 11 kohdaksi. Ehdotuksen mukaan Verohallinto voi luovuttaa verotusta koskevia tietoja suojelupoliisille silloin, kun tietojen antaminen on välttämätöntä suojelupoliisille sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Verotusta koskevilla tiedoilla voi tapauskohtaisesti olla erittäin suuri merkitys suojelupoliisin toiminnalle. Valiokunnan saaman selvityksen mukaan kyse voi olla esimerkiksi epäillystä pakotteiden kiertämisestä, terrorismin rahoittamisesta tai hybridivaikuttamisesta. Verotusta koskevat tiedot ovat välttämättömiä, kun arvioidaan taloudellista toimintaa tai muita taloudellisia hankkeita, joiden epäillään liittyvän kansallista turvallisuutta vaarantavaan toimintaan. Näihin tärkeisiin tietoihin lukeutuvat Verohallinnon rekisterissä olevat tavanomaiset säännönmukaista verotusta koskevat tiedot, mutta myös muut verovalvonnan ja Verohallinnon erityisvalvonnan yhteydessä keräämät tiedot. Tietopyynnöt ovat yksittäisiä ja Verohallinto arvioi tapauskohtaisesti, mitkä verotusta koskevat tiedot ovat välttämättömiä sen asian selvittämiseen, jota tietopyyntö koskee.

4. Laki Finanssivalvonnasta annetun lain 71 §:n muuttamisesta

71 §. Oikeus ja velvollisuus luovuttaa tietoja.

Hallituksen esityksessä on ehdotettu 71 §:n 1 momenttiin lisättäväksi uusi 2 a kohta, jonka mukaan Finanssivalvonnalla on oikeus oma-aloitteisesti ja pyynnöstä luovuttaa salassapitosäännösten estämättä suojelupoliisille sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Valiokunta ehdottaa säännöksen poistamista. Tämä siitä syystä, että lain 71 §:ssä on 20-kohtainen luettelo niistä tahoista, joille Finanssivalvonta voi tietoja luovuttaa. Perustuslakivaliokunnan lausunnon mukaan uuden säännöksen lisääminen luetteloon edellyttää välttämättömyyskriteerin arvioimista, jolla on vaikutuksia myös muille viranomaisille. Valiokunnan saaman selvityksen mukaan voimassa olevan pykälän kokonaisuudistus ei ole ollut tässä yhteydessä mahdollista. Valiokunta ehdottaa, että tiedonluovutusoikeus suojelupoliisille lisätään Finanssivalvonnasta annetun lain 71 §:n 1 momentin 2 a kohdan sijasta ehdottamalla uutta 71 d §:ää. Tämä mahdollistaa tiedonluovutusoikeuden lisäämisen puuttumatta muihin voimassa oleviin tiedonluovutusoikeuksiin.

71 d §. Oikeus luovuttaa tietoja suojelupoliisille.

Edellä 71 §:n yksityiskohtaisista perusteluista ilmenevällä tavalla hallintovaliokunta ehdottaa, että tiedonluovutusoikeus suojelupoliisille lisätään Finanssivalvonnasta annetun lain 71 §:n 1 momentin 2 a kohdan sijasta uuteen 71 d §: ään. Valiokunta ehdottaa 71 d §:n 1 momenttiin säännöstä, jonka mukaan Finanssivalvonnalla on oikeus luovuttaa salassapitosäännösten estämättä pyynnöstä tietoja suojelupoliisille, jos tiedot ovat välttämättömiä suojelupoliisin toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Ehdotetussa säännöksessä ei luovutettavia tietosisältöjä voida luetella kattavasti, joten hallintovaliokunta ehdottaa tietojen luovutuksen sidottavaksi välttämättömyyskriteeriin.

Valiokunta ehdottaa 71 d §:n 2 momentiksi säännöstä, jonka mukaan Finanssivalvonnalla on oikeus luovuttaa salassapitosäännösten estämättä oma-aloitteisesti suojelupoliisille Finanssivalvonnan hallussa olevia tietoja liittyen rahanpesuun tai terrorismin rahoittamiseen, pakotesääntelyn kiertämiseen tai muihin epätavallisiin liiketoimiin liittyvistä järjestelyistä, joilla varoja siirretään kolmansiin maihin ja toimilla epäillään vaarannettavan kansallista turvallisuutta, jos tiedot ovat tarpeellisia suojelupoliisin toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.

Lisäksi valiokunta ehdottaa, että pykälän 1 ja 2 momentissa tarkoitettujen tietojen luovuttamiseen sovelletaan lain 71 §:n 5 momenttia, jossa säädetään niistä tilanteista, jolloin Finanssivalvonta ei saa luovuttaa tietoja, ellei se ole saanut suostumusta tietojen luovuttamiseen.

5. Laki Harmaan talouden selvitysyksiköstä annetun lain 6 §:n muuttamisesta

6 §. Velvoitteidenhoitoselvityksen käyttötarkoitus.

Hallituksen esityksessä on ehdotettu pykälän 1 momentin 38 uudeksi kohdaksi, että velvoitteidenhoitoselvitys laaditaan suojelupoliisin tehtäviä kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Koska lakiin on esityksen valiokuntakäsittelyn aikana lisätty lailla 940/2024 uusi 38 kohta, hallintovaliokunta ehdottaa, että suojelupoliisin tehtäviä kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta siirretään pykälän 39 kohdaksi.

8. Laki työttömyysetuuksien rahoituksesta annetun lain 22 b §:n muuttamisesta

22 b §. Työllisyysrahaston oikeus tietojen oma-aloitteiseen luovuttamiseen.

Ehdotetussa pykälässä säädetään, että pykälän nojalla saatuja salassa pidettäviä tietoja voidaan antaa edelleen rikosten selvittämistä ja syytteeseenpanoa varten sekä suojelupoliisille sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Perustuslakivaliokunta kiinnittää hallintovaliokunnalle antamassaan lausunnossa myös ehdotetun 22 b §:n osalta huomiota siihen, että esityksen säädettäväksi ehdotettuja tiedonluovutussäännöksiä ei ole sidottu tarpeellisuus- tai välttämättömyyskriteeriin perustuslakivaliokunnan vakiintuneessa tulkintakäytännössään edellyttämällä tavoin. Hallintovaliokunta toteaa, että 22 b §:ssä Työllisyysrahastolle annetaan oikeus antaa omasta aloitteestaan tietyt tiedot, joita ovat palkkasumma- ja työttömyysvakuutusmaksutiedot työttömyysvakuutusmaksuvelvollista työnantajaa koskevine tunnistetietoineen, eri toimijoille. Valiokunnan käsityksen mukaan tietosisällöt on lueteltu tyhjentävästi, joten valiokunta ehdottaa, että 22 b §:n 2 momenttiin lisätään tietojen luovuttamiseen kohdistuva tarpeellisuuskriteeri.

VALIOKUNNAN PÄÄTÖSEHDOTUS

Hallintovaliokunnan päätösehdotus:

Eduskunta hyväksyy muuttamattomana hallituksen esitykseen HE 157/2024 vp sisältyvät 1., 6. ja 7. lakiehdotuksen.

Eduskunta hyväksyy muutettuna hallituksen esitykseen HE 157/2024 vp sisältyvät 2.—5. ja 8. lakiehdotuksen. (Valiokunnan muutosehdotukset)

Valiokunnan muutosehdotukset

1. Laki rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetun lain 4 luvun 2 §:n ja 6 luvun 5 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetun lain (444/2017) 4 luvun 2 §:n 3 momentti ja 6 luvun 5 §,

sellaisena kuin niistä on 6 luvun 5 § laissa 573/2019, seuraavasti:

4 luku

Ilmoitusvelvollisuus, salassapitovelvollisuus sekä liiketoimen keskeyttäminen

2 §

Ilmoituksen muoto ja sisältö


Rahanpesun selvittelykeskus antaa tarkemmat määräykset epäilyttävää liiketoimea koskevan ilmoituksen muodosta ja sisällön esittämisen asettelusta.

6 luku

Tosiasiallisia edunsaajia koskevat tiedot

5 §

Ilmoitusvelvollisen sekä valvontaviranomaisen ja asianajajayhdistyksen ilmoitusvelvollisuus

Jos ilmoitusvelvollinen, valvontaviranomainen tai asianajajayhdistys havaitsee tässä luvussa tarkoitetun yhteisön tai ulkomaisen express trustin tai oikeusmuodoltaan samankaltaisen oikeudellisen järjestelyn tosiasiallisesta edunsaajasta rekisteröidyissä tiedoissa puutteita tai epäjohdonmukaisuuksia, sen on salassapidon estämättä ilmoitettava rekisterinpitäjälle ilman aiheetonta viivytystä, miltä osin tiedot ovat puutteellisia tai epäjohdonmukaisia.

Rekisterinpitäjän kehotuksesta 1 momentissa tarkoitetut tiedot on päivitettävä rekisteriin ilman aiheetonta viivytystä. Kehotuksesta ja 1 momentissa tarkoitetun ilmoituksen perusteella rekisteriin tehtävästä merkinnästä säädetään kaupparekisterilain 5 §:n 4 momentissa.


Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


2. Laki rahanpesun selvittelykeskuksesta annetun lain 3 ja 4 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan rahanpesun selvittelykeskuksesta annetun lain (445/2017) 3 §:n 3 momentin 17 kohta ja 7 momentti sekä 4 §:n 4 momentti,

sellaisina kuin niistä ovat 3 §:n 3 momentin 17 kohta laissa 576/2019 sekä 4 §:n 4 momentti laissa 815/2022, ja

lisätään 3 §:n 3 momenttiin, sellaisena kuin se on laissa 576/2019, uusi 18 ja 19 kohta seuraavasti:

3 §

Rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämistä, paljastamista ja selvittämistä koskeva rekisteri


Rahanpesurekisteriin saadaan tallettaa ilmoituksen tehneen henkilön nimet ja työnantajan yksilöintitiedot sekä tietojärjestelmän käyttötarkoituksen kannalta seuraavat tarpeelliset tiedot siitä henkilöstä, jota ilmoitus koskee:


17) valokuva tai kasvokuva sekä erityisiä teknisiä tunnistusmenetelmiä hyödyntäen käsitelty valokuva tai kasvokuva henkilön tunnistamista varten, jos sen tallettaminen on asian käsittelyn kannalta välttämätöntä; valokuvan tai kasvokuvan käsittely erityisiä teknisiä tunnistusmenetelmiä hyödyntäen on sallittua, jos se on asian käsittelyn kannalta välttämätöntä;

18) henkilön poliittinen mielipide tai uskonnollinen vakaumus, jos sen tiettyyn tapaukseen tai selvityskokonaisuuteen liittyvä tallettaminen on asian käsittelyn kannalta välttämätöntä;

19) etninen alkuperä, jos sen tiettyyn tapaukseen tai selvityskokonaisuuteen liittyvä tallettaminen on asian käsittelyn kannalta välttämätöntä.


Rahanpesurekisteriin talletetut tiedot poistetaan rahanpesurekisteristä viimeistään sen kalenterivuoden lopussa, jolloin on kulunut kymmenen vuotta merkinnän tekemisestä, kuitenkin siten, että jos vastaanotetut tiedot on sisällytetty selvittelykokonaisuuteen, tiedot poistetaan viimeistään sen kalenterivuoden lopussa, jolloin on kulunut kymmenen vuotta selvittelykokonaisuuden avaamisesta. Edellä 2 §:n 1 momentin 7 kohdan mukaiset tiedot poistetaan viipymättä, jos jäädyttämispäätös kumotaan varojen jäädyttämisestä terrorismin torjumiseksi annetun lain 12 §:n nojalla.


4 §

Rahanpesun selvittelykeskuksen oikeus saada, käyttää ja luovuttaa tietoa


Rahanpesurekisterin tietoja saa käyttää ja luovuttaa salassapitosäännösten estämättä vain rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen ja sen rikoksen, jolla rahanpesun tai terrorismin rahoittamisen kohteena oleva omaisuus tai rikoshyöty on saatu tai saataisiin, sekä Europol-asetuksen liitteen I mukaisten rikosten estämiseksi, paljastamiseksi ja selvittämiseksi sekä tutkintaan saattamiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi. Rahanpesun selvittelykeskus saa luovuttaa tietoja myös ilman pyyntöä. Lisäksi tietoja saa luovuttaa ulkoministeriölle varojen jäädyttämisestä terrorismin torjumiseksi annetun lain 9 §:ssä säädettyjen tehtävien ja ulosottomiehelle mainitun lain 14 §:ssä säädettyjen tehtävien ja eräiden Suomelle Yhdistyneiden Kansakuntien ja Euroopan unionin jäsenenä kuuluvien velvoitusten täyttämisestä annetun lain (659/1967) 2 b §:ssä säädettyjen tehtävien hoitamiseksi. Tietoja saadaan luovuttaa myös rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetussa laissa tarkoitetulle toimivaltaiselle valvontaviranomaiselle ja asianajajayhdistykselle, jos luovutettava tieto on välttämätön toimivaltaisen valvontaviranomaisen tai asianajajayhdistyksen mainitussa laissa tarkoitetun tehtävän suorittamiseksi. Tietoja saadaan luovuttaa Finanssivalvonnalle, jos tiedot ovat välttämättömiä luottolaitostoiminnasta annetussa laissa (610/2014) säädettyjen rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen riskin arvioimista edellyttävien tehtävien suorittamiseksi. Vastaavia tässä momentissa tarkoitettuja välttämättömiä tietoja saadaan luovuttaa myös Euroopan keskuspankille sen hoitaessa luottolaitosten vakavaraisuusvalvontaan liittyvää politiikkaa koskevien erityistehtävien antamisesta Euroopan keskuspankille annetussa neuvoston asetuksessa (EU) N:o 1024/2013 tarkoitettuja tehtäviä. Tietoja voidaan luovuttaa myös Europolille. Päätöksen tässä momentissa tarkoitetusta tietojen luovuttamisesta tekee rahanpesun selvittelykeskuksessa työskentelevä päällystöön kuuluva poliisimies. Tässä momentissa tarkoitettuja tietoja saa luovuttaa tietojoukkona tai sähköisesti. Poliisilla, Tullilla, Rajavartiolaitoksella ja syyttäjällä on oikeus saada rahoitustietoja ja -analyyseja rahanpesun selvittelykeskukselta Europol-asetuksen liitteen I mukaisten rikosten estämiseksi, paljastamiseksi, tutkimiseksi ja syyteharkintaan saattamiseksi.



Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


3. Laki verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta annetun lain muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan verotustietojen julkisuudesta ja salassapidosta annetun lain (1346/1999) 18 §:n 1 momentin 14 kohta,19 §:n otsikko ja 3 kohta ja 20 §:n 9 kohta,

sellaisina kuin niistä ne ovat, 18 §:n 1 momentin 14 kohta laissa 723/2019, 19 §:n 3 kohta laissa 916/2019 ja 20 §:n 9 kohta laissa 1025/2019, sekä

lisätään 18 §:n 1 momenttiin, sellaisena kuin se on laeissa 1108/2006, 504/2008, 525/2009, 499/2015, 1146/2015, 529/2017, 1128/2017, 22/2018, 228/2019, 723/2019, 865/2019 ja 287/2021, uusi 15 kohta, 19 §:ään, sellaisena kuin se on osaksi laissa 916/2019, uusi 4 kohta ja 20 §:ään, sellaisena kuin se on osaksi laeissa 1500/2011, 1128/2017, 1345/2018, 228/2019, 916/2019, 1025/2019 ja 1173/2019, uusi 10 ja 11 kohta seuraavasti:

18 §

Verohallinnon oikeus tietojen oma-aloitteiseen antamiseen

Verohallinto voi salassapitosäännösten estämättä antaa omasta aloitteestaan verotustietoja verovelvollista koskevine tunnistetietoineen:


14) Kilpailu- ja kuluttajavirastolle elinkeinonharjoittajien välisistä kielletyistä kilpailunrajoituksista sekä määräävän markkina-aseman väärinkäytöstä sellaisia tietoja, joilla saattaa olla merkitystä kilpailulain (948/2011) 5 ja 7 §:n sekä Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 101 ja 102 artiklan valvonnan kannalta;

15) Patentti- ja rekisterihallitukselle sellaisista verovalvonnassa tai muutoin havaituista tiedoista , jotka ovat tarpeellisia tosiasiallisia edunsaajia koskevien rekisteritietojen oikeellisuuden ja ajantasaisuuden varmentamisessa.


19 §

Tietojen antaminen syyttäjä- ja esitutkintaviranomaisille sekä suojelupoliisille

Verohallinto voi salassapitovelvollisuuden estämättä antaa yksittäistapauksessa pyynnöstä verotustietoja verovelvollista koskevine tunnistetietoineen:


3) syyttäjä- ja esitutkintaviranomaisille sekä tuomioistuimille rikoslain 2 a luvun 2 §:ssä säädetyn päiväsakon suuruuden määräämistä varten;

4) suojelupoliisille sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.

20 §

Tietojen antaminen eräille viranomaisille

Verohallinto voi salassapitovelvollisuuden estämättä antaa pyynnöstä:


9) Maanmittauslaitokselle asunto-osakeyhtiölaissa (1599/2009) tarkoitettuun osakeluetteloon merkitsemistä ja maakaaressa (540/1995) tarkoitettuun lainhuuto- ja kiinnitysrekisteriin kirjaamista varten tarpeelliset tiedot varainsiirtoveron suorittamisesta;

10) Patentti- ja rekisterihallitukselle sellaisia verotustietoja verovelvollista koskevine tunnistetietoineen, jotka ovat välttämättömiä rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä annetun lain 6 luvun 4 §:n ja kaupparekisterilain (564/2023) 5 §:n perusteella rekisteröityjen tosiasiallisia edunsaajia koskevien tietojen oikeellisuuden ja ajantasaisuuden varmentamiseksi ;

11) suojelupoliisille sellaisia verotustietoja verovelvollista koskevine tunnistetietoineen, jotka ovat välttämättömiä suojelupoliisin toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.


Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


4. Laki Finanssivalvonnasta annetun lain 71 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan Finanssivalvonnasta annetun lain (878/2008) 71 §:n 1 momentin johdantokappale sekä

lisätään Finanssivalvonnasta annettuun lakiin (878/2008) uusi 71 d § seuraavasti:

71 §

Oikeus ja velvollisuus luovuttaa tietoja

Sen lisäksi, mitä viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetussa laissa (621/1999) säädetään, Finanssivalvonnalla on oikeus oma-aloitteisesti ja pyynnöstä luovuttaa salassapitosäännösten estämättä tietoja:


2 a) suojelupoliisille sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta;


71 d § (Uusi)

Oikeus luovuttaa tietoja suojelupoliisille

Sen lisäksi, mitä viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetussa laissa säädetään, Finanssivalvonnalla on oikeus luovuttaa salassapitosäännösten estämättä pyynnöstä tietoja suojelupoliisille, jos tiedot ovat välttämättömiä suojelupoliisin toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.

Finanssivalvonnalla on oikeus luovuttaa salassapitosäännösten estämättä oma-aloitteisesti suojelupoliisille Finanssivalvonnan hallussa olevia tietoja liittyen rahanpesuun tai terrorismin rahoittamiseen, pakotesääntelyn kiertämiseen tai muihin epätavallisiin liiketoimiin liittyvistä järjestelyistä, joilla varoja siirretään kolmansiin maihin ja toimilla epäillään vaarannettavan kansallista turvallisuutta, jos tiedot ovat tarpeellisia suojelupoliisin toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.

Edellä 1 ja 2 momentissa tarkoitettujen tietojen luovuttamiseen sovelletaan, mitä 71 §:n 5 momentissa säädetään.


Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


5. Laki Harmaan talouden selvitysyksiköstä annetun lain 6 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan Harmaan talouden selvitysyksiköstä annetun lain (1207/2010) 6 §:n 1 momentin 38 kohta, sellaisena kuin se on laissa 940/2024, ja

lisätään 6 §:n 1 momenttiin, sellaisena kuin se on laeissa 308/2016, 858/2016, 1159/2016, 1413/2016, 1419/2016, 324/2017, 454/2017, 1112/2017, 404/2018, 414/2018, 722/2019, 1399/2019, 624/2020, 1264/2020, 488/2021, 690/2021, 1134/2021, 495/2022, 713/2022, 1119/2022, 1327/2022, 1340/2022, 1355/2022, 743/2023, ja 190/2024 ja 940/2024, uusi 39 kohta seuraavasti:

6 §

Velvoitteidenhoitoselvityksen käyttötarkoitus

Velvoitteidenhoitoselvitys laaditaan tukemaan:


38) merituulivoimasta talousvyöhykkeellä annetun lain (937/2024) mukaista kilpailutukseen annetun tarjouksen arvioimista, hyödyntämisluvan myöntämistä ja hyödyntämisluvan ehtojen noudattamisen varmistamista sekä sitä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 81 §:n 1 momentissa tarkoitettua harkinnanvaraisten poissulkemisperusteiden olemassaolon tarkistamismahdollisuutta, johon viitataan merituulivoimasta talousvyöhykkeellä annetun lain 11 §:n 1 momentissa ;

39) suojelupoliisin tehtäviä kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.



Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


6. Laki työtapaturma- ja ammattitautilain 255 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan työtapaturma- ja ammattitautilain (459/2015) 255 §:n 1 momentin 6 kohdan ruotsinkielinen sanamuoto, sellaisena kuin se on laissa 253/2020, ja

lisätään 255 §:n 1 momenttiin, sellaisena kuin se on laissa 253/2020, uusi 7 kohta seuraavasti:

255 §

Vakuutuslaitoksen oikeus antaa tietoja

Vakuutuslaitoksella on oikeus sen lisäksi, mitä julkisuuslaissa säädetään, salassapitosäännösten ja muiden tiedon saantia koskevien rajoitusten estämättä antaa tämän lain toimeenpanoon perustuvia tietoja seuraavasti:


7) suojelupoliisille, siltä osin kuin ne ovat välttämättömiä sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.



Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


7. Laki työntekijän eläkelain 205 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan työntekijän eläkelain (395/2006) 205 §:n otsikko ja 3 momentti, sellaisena kuin niistä on 205 §:n 3 momentti laissa 1247/2016, seuraavasti:

205 §

Tietojen antaminen rikosten ja väärinkäytösten selvittämiseksi sekä kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi


Eläkelaitoksella ja Eläketurvakeskuksella on oikeus antaa 2 momentissa tarkoitettuja tietoja salassapitosäännösten ja muiden tiedon saantia koskevien rajoitusten estämättä esitutkinta- ja syyttäjäviranomaiselle siltä osin kuin ne ovat välttämättömiä rikosten selvittämistä ja syytteeseen panoa varten sekä suojelupoliisille siltä osin kuin ne ovat välttämättömiä sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta.



Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


8. Laki työttömyysetuuksien rahoituksesta annetun lain 22 b §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan työttömyysetuuksien rahoituksesta annetun lain (555/1998) 22 b §:n 2 momentti, sellaisena kuin se on laissa 542/2012, seuraavasti:

22 b §

Työllisyysrahaston oikeus tietojen oma-aloitteiseen luovuttamiseen


Tämän pykälän nojalla saatuja salassa pidettäviä tietoja voidaan antaa edelleen, jos ne ovat tarpeellisia rikosten selvittämistä ja syytteeseenpanoa varten sekä suojelupoliisille sen toimialaan kuuluvien rikosten ennalta estämiseksi ja kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi sitä vakavasti uhkaavalta toiminnalta. Tiedot tulee hävittää heti, kun niitä ei tarvita.


Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .


Helsingissä 9.4.2025

Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa

puheenjohtaja Mauri Peltokangas /ps

varapuheenjohtaja Pihla Keto-Huovinen /kok

jäsen Alviina Alametsä /vihr

jäsen Petri Honkonen /kesk

jäsen Juha Hänninen /kok

jäsen Christoffer Ingo /r

jäsen Mari Kaunistola /kok

jäsen Anna Kontula /vas

jäsen Rami Lehtinen /ps

jäsen Mira Nieminen /ps

jäsen Saku Nikkanen /sd

jäsen Eemeli Peltonen /sd

jäsen Hanna Räsänen /kesk

jäsen Joakim Vigelius /ps

jäsen Paula Werning /sd

jäsen Ben Zyskowicz /kok

Valiokunnan sihteerinä on toiminut

istuntoasiainneuvos Sanna Helopuro